НОВИНИ

Значимост на болничните мебели: Създаване на уютна и безопасна среда за пациентите 17.10 16:27

3 начина за по-бърз растеж на косата 27.01 11:49

Кога сърцебиенето е болест? 19.03 19:41

Проф. Константинова: По време на инфекция не трябва да се разрушава контролът на диабета 13.11 19:37

Българи създадоха приложение за връзка между лекари и пациенти 05.06 19:21

Проф. Лисичков: Проучват се генетични терапии за пълно излекуване на хемофилията 17.04 18:36

Спешна дарителска кампания за респиратори за Александровска болница 20.03 16:20

По-трудно е да се върнем към нормалните килограми от това да не допуснем повишаването им 06.03 15:59

Проф. Цветалина Танкова: 50% от хората, които са с диабет, продължават да не знаят това 31.01 17:08

Осем лекарства за онкологични и хематологични заболявания липсват у нас 22.10 16:45

Още новини

От 8000 деца в Столипиново, само 100 са без ваксина срещу морбили

22.03 | 15:58

| Екип на Дарик

sxc.hu

От 8000 деца в пловдивския кв. Столипиново, само 100 не са имунизирани срещу морбили. Това съобщи в Пловдив зам.-министърът на здравеопазването д-р Галин Каменов. Започнал е процес на поставяне на необходимата ваксина на малчуганите, който трябва да приключи до няколко дни, увери зам.-министърът.

По думите му, са предприети всички необходими мерки за обхващане на огнищата на случаите с морбили, тече и информационна кампания.

„Там, където е трябвало да се направи допълнителна имунизация, това е сторено“, каза още Каменов.

„Към момента потвърдените случаи на морбили в Пловдив и областта са три, за още пет има съмнение. Техните проби ще бъдат изпратени в европейска референтна лаборатория, за да се докаже от къде е дошла заразата“, съобщи директорът на РЗИ Пловдив д-р Моника Троянчева.

„Противоепидемичните мерки, които са предприети, са навременни, но все още съществува опасност, тъй като почти всички от заболелите често пътуват до Германия или имат близък контакт с лица, ходещи до там. Това е и причината личните лекари да не са ги обхванали“, допълни тя.

Зам.-министърът на здравеопазването и д-р Радосвета Филипова, главен държавен здравен инспектор, призоваха родителите, които не са поставили ваксина срещу морбили на децата си, да го направят, тъй като последствията от заболяването са тежки.

„Обхватът на ваксината е около 92%, но има няколко области, една от които Пловдив, при които специално при 13-месечните бебета той е по-малък“, заяви д-р Филипова.

Стана ясно още, че към момента състоянието на настанените в болница пациенти е добро, предстои едното дете да бъде изписано.

Имунизационният обхват срещу морбили у нас е видимо под 95 %, защото при този процент дребната шарка не би трябвало изобщо да бъде допусната в нашата страна. Проблемът е дали обхватът е с 10 процента по-малък или с повече и в следващите дни това ще си проличи, информира Дарик директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Оказва се, че при два от случаите на морбили у нас, които се отнасят до момичета на 20 и 24 години, е имало ваксинация. Момичетата обаче са имунизирани срещу шарката единствено като бебета и реимунизация на 12-годишна възраст не е направена.

Ако общопрактикуващите лекари не са излъгали, че са поставили ваксини срещу морбили, както са написали, няма риск за страната ни от епидемия, категоричен е проф. Кантарджиев.

„Рискът е, ако не са поставени ваксините. Например, при двете жени, които веднъж са били ваксинирани, ще им мине съвсем леко, до няколко дена. До седмица, смятам, че с генетични методи, ще разберем откъде е дошло – от Румъния ли, от Централна Европа ли, от Близкия Изток ли. Ако започнат по много случай след въпросните три, значи, че не сме си взели никаква поука от епидемията 2009 – 2001 г. Тука ще си проличи. Защото, ако пак стане, то тогава вече държавата сериозно да изследва серумите на децата, които трябва да са имунизирани, за да разберем дали са имунизирани. И тези хора, които не са ги имунизирали, а са писали, че са ги имунизирали, трябва да си понесат последствията. Точка.”

Хората, които са ваксинирани само веднъж и не са реимунизирани срещу морбили, са предпазени до 80 % от зарязяване, добави проф. Тодор Кантарджиев.

„Двете ваксини защитават около 95 % - 96 %. Затова децата трябва да бъдат ваксинирани на 13 месеца и на 12 години. Освен това ваксината предпазва момчетата и от заушка, при която могат да се възпалят тестисите и да се остане без поколение. Рубеолата при жените пък е опасна, когато са бременни, и тя е много по-опасна за плода от Зика. Сега, всички, които са на 14, 15, 16 години, родителите им трябва да си направят хубава сметка, и ако на 12 години детето не е ваксинирано, веднага да ходят да го ваксинират,” посъветва още специалистът.

Последната епидемия в България бе регистрирана през 2009-2010 г. с над 24 000 заболели и 24 смъртни случая, като над 95% от заболелите бяха от малцинствен произход, а повечето без данни за проведена имунизация.

© 2012 - 2015 Всички права запазени.