НОВИНИ

Значимост на болничните мебели: Създаване на уютна и безопасна среда за пациентите 17.10 16:27

3 начина за по-бърз растеж на косата 27.01 11:49

Кога сърцебиенето е болест? 19.03 19:41

Проф. Константинова: По време на инфекция не трябва да се разрушава контролът на диабета 13.11 19:37

Българи създадоха приложение за връзка между лекари и пациенти 05.06 19:21

Проф. Лисичков: Проучват се генетични терапии за пълно излекуване на хемофилията 17.04 18:36

Спешна дарителска кампания за респиратори за Александровска болница 20.03 16:20

По-трудно е да се върнем към нормалните килограми от това да не допуснем повишаването им 06.03 15:59

Проф. Цветалина Танкова: 50% от хората, които са с диабет, продължават да не знаят това 31.01 17:08

Осем лекарства за онкологични и хематологични заболявания липсват у нас 22.10 16:45

Още новини

Нови правила затягат контрола върху обществения съвет на Фонда за лечение на деца

22.08 | 13:43

| Димитър Панев

Снимка: Димитър Панев, Дарик радио

Родителите на болни деца, които са набрали чрез дарения средства за лечението им, вече ще трябва да декларират, че въпросните пари ще бъдат похарчени единствено за терапията на децата им. Само така те ще могат да кандидатстват за допълнителна финансова помощ от Фонда за лечение на деца. Придружителите на децата, одобрени за лечение в чужбина, пък задължително ще трябва да са здравоосигурени или да имат медицинска застраховка. Това предвиждат нови промени в дейността на детския фонд, които предлага Министерството на здравеопазването. Ако те влязат в сила, ще бъде затегнат и контролът върху обществения съвет на институцията.

Новият правилник предвижда Фондът за лечение на деца вече да прави търгове, с които да осигурява медицинските изделия на нуждаещите се малчугани. Така здравните власти се надяват да се решат проблемите със забавянето на лечението на деца заради медицински изделия. Към момента, за да набавят тези изделия болниците, трябва да имат сключен договор за обществени поръчки. Проблемът обаче възниква от това, че от миналото лято частните здравни заведения са освободени от задължението за сключване на такива договори, което се явява пречка операции на определени деца да бъдат заплащани от фонда.

С промените се затяга и контролът върху обществения съвет на фонда. При двукратно несъгласие на директора на фонда с мнение на съвета, здравният министър вече ще създава експертен съвет, който ще взима решението за лечението на определено дете. От друга страна един от членовете на съвета ще трябва да бъде определен да уведомява регулярно или при нужда обществеността за решенията на фонда, без обаче да оповестява личните данни на болните деца.

Проектът за промени, подписан от здравния министър проф. Николай Петров, предвижда още задължения за придружителите на децата в чужбина. Те ще трябва да имат валидни документи за пътуване в чужбина. Освен това придружителите ще трябва задължително или да са здравноосигурени, или да разпалагат с валидна медицинска застраховка за времето, в което пребивават зад граница.

Промените в правилника за дейността на фонда са публикувани на страницата на Министерството на здравеопазването за 14-дневно обществено обсъждане и, ако няма възражения, предстои да бъдат обнародвани в „Държавен вестник”.

© 2012 - 2015 Всички права запазени.