НОВИНИ

Значимост на болничните мебели: Създаване на уютна и безопасна среда за пациентите 17.10 16:27

3 начина за по-бърз растеж на косата 27.01 11:49

Кога сърцебиенето е болест? 19.03 19:41

Проф. Константинова: По време на инфекция не трябва да се разрушава контролът на диабета 13.11 19:37

Българи създадоха приложение за връзка между лекари и пациенти 05.06 19:21

Проф. Лисичков: Проучват се генетични терапии за пълно излекуване на хемофилията 17.04 18:36

Спешна дарителска кампания за респиратори за Александровска болница 20.03 16:20

По-трудно е да се върнем към нормалните килограми от това да не допуснем повишаването им 06.03 15:59

Проф. Цветалина Танкова: 50% от хората, които са с диабет, продължават да не знаят това 31.01 17:08

Осем лекарства за онкологични и хематологични заболявания липсват у нас 22.10 16:45

Още новини

Доц. Лъчезар Маринов: Все повече деца са с хипертония

05.07 | 15:43

| Наталия Господинова

Снимка: Медицински университет, Варна

Доц. Лъчезар Маринов

Колкото по-малки са децата, толкова по-тежко протичат при тях летните вируси

Случаите на хипертония сред подрастващите се увеличават в последните години, като дори има и регистрирани случаи на инфаркти при тийнейджъри, заяви в студиото на Дарик Варна детският кардиолог доц. Лъчезар Маринов от варненската болница „Света Марина”.

Сред рисковите фактори са наднорменото тегло, затлъстяването и прекомерната употреба на сол. Доц. Маринов даде пример за 10-12 годишни ученици, които сутрин пият кафе и енергийни напитки. По думите на педиатъра, 5-6 % от подрастващите са с хипертония, а допреди 20 години са били не повече от 2 на сто.

Децата не могат да бъдат отгледани като вегани или вегетарианци, тъй като единствено от зеленчуци не могат да си набавят всички необходими вещества, смята доц. Маринов. Те трябва сами да изберат дали да бъдат такива, след като пораснат. Медикът се обяви за поддръжник на ваксините.

„Заради тях са спасени милиони човешки животи. Например, едрата шарка е била бич преди столетия. Противогрипната ваксина в някои страни е задължителна и който я няма, не му се покрива лечението от местни здравни каси. Препоръчвам я и за деца, ако няма противопоказания за тяхното здраве”, каза доц. Маринов.

Специалистът препоръча децата да започнат да спортуват още детската градина плуване или колективни спортове. Дългото използването на смарт телефони, таблети и компютри също има неблагоприятно влияние върху нервната система.

Колкото по-малки са децата, толкова по-тежко протичат при тях летните вируси. Те са опасни, защото дехидратират организма и се налага постъпване в болница.

Децата под 2-годишна възраст не трябва да се водят на плаж, съветва доц. Маринов. Ако все пак родителите решат да го направят, трябва да избират ранните сутрешни или следобедните часове и да не разсъбличат детето пряко под слънчевите лъчи заради опасност от изгаряне.

Целият разговор с доц. д-р Маринов е в прикаченото аудио.

© 2012 - 2015 Всички права запазени.