Пръстовият идентификатор, който бе въведен по идея на бившия здравен министър Петър Москов, е коствал на болниците 270 млн. лв. Толкова е преразходът в парите за здраве в болничния сектор след интегрирането на въпросната регистрационна система, обяви днес служебният ресорен министър Илко Семерджиев. До момента се знаеше, че пръстовият идентификатор не е спестил никакви средства на здравната каса, но не е похарчил и допълнителни. Последните изчисления обаче показвали друго, стана ясно по време на пресконференция, на която служебният министър отчете постигнатото от него през тримесечния му мандат.
Отчетът на д-р Семерджиев започна с възстановяването на договорното начало в здравеопазването и приемането на Национален рамков договор. Преди година такъв не бе подписан поради несъгласието на лекарите с идеята на бившия министър Москов за въвеждане на пръстов отпечатък в системата.
"За да станат възможни тези рамкови договори, беше необходимо предварително да отменим пръстовата автентификация, което и направихме. Видяхме с нашите колеги от НЗОК, че пръстовата автентификация не е постигнала никакъв контролен ефект, нито ефект по отношение на икономии на средства. Напротив. Това, което мога да кажа вече с абсолютна сигурност, е, че в болничния сектор през 2016 г. има преразход в размер на 270 млн. лв., в сравнение със Закона за бюджета за 2016 г."
По темата със смянята на болнични директори Семерджиев посочи, че това се е случило по време на неговото управление с конкурси в „Пирогов,” „Св. Иван Рилски,” „Майчин дом” и Рехабилитационната болница.
„Сега, за разлика от изминалия 2-годишен период от време, тези болници не трупат дългове, напротив - постигнаха баланси. "Пирогов," който месечно трупаше по 500 до 700 хил. лв. дълг, сега, за първи път през изминалия месец има баланс на приходите и разходите и не генерира дълг.”
В заключение Семерджиев изтъкна, че за последните два месеца оплакванията за липса на лекарства са намалени със 70 процента.