НОВИНИ

Значимост на болничните мебели: Създаване на уютна и безопасна среда за пациентите 17.10 16:27

3 начина за по-бърз растеж на косата 27.01 11:49

Кога сърцебиенето е болест? 19.03 19:41

Проф. Константинова: По време на инфекция не трябва да се разрушава контролът на диабета 13.11 19:37

Българи създадоха приложение за връзка между лекари и пациенти 05.06 19:21

Проф. Лисичков: Проучват се генетични терапии за пълно излекуване на хемофилията 17.04 18:36

Спешна дарителска кампания за респиратори за Александровска болница 20.03 16:20

По-трудно е да се върнем към нормалните килограми от това да не допуснем повишаването им 06.03 15:59

Проф. Цветалина Танкова: 50% от хората, които са с диабет, продължават да не знаят това 31.01 17:08

Осем лекарства за онкологични и хематологични заболявания липсват у нас 22.10 16:45

Още новини

1500 лева минимална лекарска заплата поискаха от КТ "Подкрепа"

05.04 | 17:21

| Димитър Панев

Снимка: Димитър Панев, Дарик радио

Нова методика за остойностяване на лекарския труд ще предложат от Българския лекарския съюз (БЛС).

Представители на КТ "Подкрепа" в съсловната организация са на мнение, че в нея трябва да бъде заложена начална лекарска заплата, не по-малка от 1500 лева, и начална заплата за медицинска сестра, не по-малка от 900 лева. Това стана ясно преди началото на дискусия за цената на труда на медицинските специалисти, организирана от Лекарския съюз и КТ "Подкрепа". От здравната каса обаче бяха категорични, че с тазгодишния бюджет за здраве предложените промени в лекарските заплати няма как да се осъществят.

Като част от новите моменти в методиката лекарите предложиха и въвеждане на коефициенти, които да определят заплащането на медицинските специалисти според особеностите на техния труд и времето, в което са го практикували, обясни д-р Венцислав Грозев, председател на съсловието.

"Ще бъдат базисни коефициенти, свързани с начините на осъществяване на медицинската дейност в празнични дни, в тъмната част на денонощието," посочи Грозев.

Заместник здравният министър д-р Атанас Кундурджиев добави, че това, което ведомството може да направи, е да регламентира в някои отношения начините на заплащане на възнагражденията.

"Знаете обаче, че основно приходите за медицинските специалисти са от НЗОК, а Министерството на здравеопазването заплаща за спешната помощ и за общественото здраве, така че там ние имаме ангажимент," каза още Кундурджиев.

Подуправителят на здравната каса д-р Димитър Петров обаче категорично заяви, че с тазгодишния бюджет увеличение на заплатите на медицинските специалисти няма как да бъде реализирано.

"Това нещо при съществуващата система очевидно, че трябва да стане през увеличаване на цените на клиничните пътеки. Тази година това обаче няма как да стане, защото бюджетът е приет," добави още Петров.

Според него, за да се достигне едно средно ниво на болничните възнаграждения, са нужни поне 250 млн. лв. допълнително на годишна база.

© 2012 - 2015 Всички права запазени.